Картина «Пейзаж Крюкова на Дніпрі» 1942 рік

Картина «Пейзаж Крюкова на Дніпрі» 1942 рік

Картина «Пейзаж Крюкова на Дніпрі» 1942 невідомого художника вступила до нашого музею в 2019 році від друга нашого музею Volodymyr Sekerko з міста Вісмар Німеччина.Чим цікава ця картина?Перед нами звичайний український сільський пейзаж середини 20 століття — хата під камышом, колодязь-журавель, огорожі… Таких хат були сотні у Крюкові — правобережній частині Кременчука на той час. Таких пейзажів зображено на десятках робіт українських художників.

Але весь інтерес та таємниці цієї картини починаються з того моменту, коли ми її перевернемо.

На її зворотному боці напис: «Ця картина була мені намальована 15-річним хлопчиком у Кременчуці, у травні 1942 року».

Рамка картини виготовлена ​​вже в повоєнний час. Картина дбайливо зберігалася і пройшла з військовослужбовцем Вермахту всю війну. Після війни до його смерті навесні 2019 року висіла на почесному місці в його квартирі в Німеччині, в місті Вісмар. Про це говорить і збереження картини. Після смерті ветерана Вермахта спадкоємці, а може домовласники викинули на меблеве звалище (шпермюль) меблі з його квартири, а разом із нею і цю картину. Там вона потрапила до рук фотографа та великого друга нашого музею у Німеччині Volodymyr Sekerko.

Він зміг оформити всі необхідні документи та переслати цю картину до нашого музею, в Україну та сплативши всі транспортні витрати. І ми за це йому дуже вдячні та вдячні.

Сьогодні картина вперше виставляється на широкий огляд у спільному проекті двох музейних закладів – філії Першого музею історії форми одягу – Кременчуцького військово-історичного музею та Кременчуцької міської художньої галереї. До цього вона була доступна лише для наших спеціалістів. Після виставки картина зберігатиметься у фондах філії Першого музею історії форми одягу – Кременчуцького військово-історичного музею.

Чи дізнаємось ми всі таємниці цієї картини? Хто її написав і кому її було написано? То був солдат чи офіцер? Чому так сталося — такий подарунок, знак уваги ворожому військовому та оккупантові? Що ховається за цим? Дружба? Кохання? Подяка?

Напевно, сьогодні розгадка всіх цих таємниць може бути лише випадковістю — принаймні комплексна дослідницька робота результатів поки що не дала. Можливо жителі Кременчука чи кременчужани в Німеччині виявляться успішнішими та допоможуть нам у цьому. Випадок досить не стандартний — у сімейній історії та сімейних легендах мешканців Кременчука та Крюкова чи якоїсь німецької родини обов’язково має бути розгадка цієї історії. Але поки ми її знайти не можемо і не знаємо.

Картина очима журналістів ТРК Візит

Спеціальна інформація для дослідників цього експонату доступна на міжнародному музейному майданчику за посиланням

Автор: Роман Пацовський , кандидат історичних наук, фундатор та керівник Першого музею історії форми одягу та його філії Кременчуцького військово-історичного музею .

Якщо Вам щось відомо про цю картину — зв’яжіться з нами прямо з будь-якої точки світу такими способами: тел.   +38-050-327-98-69     +38-093-355-25-25    +38-050-355-25-25
Viber +38-050-327-98-69 WhatsApp +38-093-355-25 -25
Email: info@fmhu.org.ua