Тактичний знак військовослужбовця «Прапор США»

Тактичний знак військовослужбовця «Прапор США»

Тактичний знак військовослужбовця «Прапор США» правобічний носять військовослужбовці Армії США на плечі по обидва боки вище нарукавного знака роду військ/підрозділу, і він є ідентифікатором приналежності до армії США.

Прапор Сполучених Штатів Америки – державний прапор США, відомий також як Зоряно-смугастий прапор (англ. Stars and Stripes), є офіційним державним символом США.

Являє собою прямокутне полотнище з горизонтальними рівновеликими сімома червоними і шістьма білими смугами, що чергуються. У крижі темно-синього кольору – 50 п’ятикутних білих зірок. 13 смуг символізують 13 британських колоній, які утворили незалежну державу (Делавер, Пенсільванія, Нью-Джерсі, Джорджія, Коннектикут, Массачусетс, Меріленд, Південна Кароліна, Нью-Гемпшир, Віргінія, Нью-Йорк, Північна Кароліна, Род-Айленд). Синій криж символізує Союз. Число зірок у синьому крижі відповідає числу штатів (нині їх 50). Червоний колір уособлює витривалість і доблесть; темно-синій – старанність, справедливість, пильність; білий – невинність і чистоту. Співвідношення ширини прапора до його довжини 10:19.

Прапор змінювався з плином часу залежно від кількості штатів, що складали Союз.

Досить часто люди, незнайомі з традиціями та історією армії США, роблять припущення, що носіння нашивки із дзеркальним зображенням державного прапора є помилкою. Насправді ця особливість відсилає до подій, що відбулися за часів Громадянської війни 1861 – 1865 року, коли північні штати воювали проти південних рабовласницьких територій. Державний прапор США почав формуватися після того, як колоністи оголосили свою незалежність від Британської імперії 1776 року.

Через деякий час у 1777 році на території Сполучених Штатів почав використовуватися всіма відомий червоно-білий смугастий прапор. Верхній лівий кут мав на той час синій прямокутник, але на ньому було всього 13 п’ятикутних зірок, що символізує кількість штатів. З роками кількість зірок на прапорі збільшувалася. Цей символ використовувався північними штатами за часів Громадянської війни.

Відтоді з’явилася ідея, згідно з якою прапор, зображений на правому плечі у військового, повинен зображуватися таким чином, щоб у спостерігача складалося враження, що він майорить на вітрі. Нині існує два варіанти нашивок із зображенням національного прапора. Дзеркальний шеврон наноситься на праве плече бійця, а нашивка зі звичним виглядом прапора на ліве.

Яким чином у військових США з’явилася традиція носити тактичний знак із прапором навпаки

Ця традиція відсилає до піхотних і кавалерійських підрозділів XIX століття, які вважали за краще носити з собою на полі бою стяг з державним символом. У ту пору було помічено, що зірки завжди дивляться вперед незалежно від позиції спостерігача. Якщо прапор, зображений на шевроні, не зробити дзеркальним, то на полі бою може виникнути враження, що солдат не йде в наступ, а починає боягузливо задкувати.

Ідея з носінням прапора вплинула не тільки на форму піхотинців. Так само державний символ зображується на льотній, танковій і будь-якій іншій техніці. У цього цей принцип закарбувався у кожного американського військового, який знає, що солдат має обов’язок завжди йти вперед і ніколи не відступати. Це вносить свого роду внесок у патріотичне виховання бійців, а також піднімає їхній бойовий дух.

Чому традиція із зображенням прапора навпаки не використовується в Україні

Дзеркальні зображення прапора досить часто можна побачити у військових з інших країн. Такий самий звичай був помічений у малайців та мексиканців. Така традиція могла б з’явитися і в сучасній Україні, однак це не є можливим, оскільки державний прапор України з двома горизонтальними смугами є симетричним. Виходить, що в який би бік не дивилося полотно – воно завжди однакове.

Традиція із дзеркальним зображенням прапора на формі та одиницях бойової техніки могла б бути можливою за часів існування Радянського Союзу, коли державним символом було червоне полотно із зображенням жовтого серпа, молота та п’ятикутної зірки в лівому верхньому кутку. Робити шеврони із зображенням навпаки також має сенс у тих державах, де на прапорі зображені вертикальні смуги.

Тактичний знак «Прапор США» правобічний виконаний методом машинної вишивки нитками білого, червоного, синього, оранжевого кольору на спеціальній полімерній основі.

Тактичний знак має розміри: довжина 8,1 см, ширина 4,7 см, товщина 0,4 см. Зі зворотного боку має спеціальну полімерну насічку чорного кольору для кріплення до обмундирування.

Країна виробництва – США, країна застосування – США.

Тактичний знак був переданий до фондів музею кременчужанином, який нещодавно повернувся зі США.

Автор: к.і.н. Роман Пацовський, керівник Першого всеукраїнського музею історії форми одягу

Джерела:

Президентське Проголошення No. 2795, 2 липня 1948 року
Закон США 83-319, затверджений 26 березня 1954 року
Президентське Проголошення No. 3418, 12 червня 1961 року
Закон США 89-335, затверджений 8 листопада 1965 року
Президентське Проголошення No. 4000, 4 вересня 1970 року
Президентський Проголошення No. 4064, 6 липня 1971 року,
Президентське Проголошення No. 4131, 5 травня 1972 року
Закон США 94-53, затверджений 4 липня 1975 року
Фото – сервіс depositphotos.com

Якщо ви не побачили в нашому музеї нарукавного знака вашого підрозділу або маєте цікаві предмети форми одягу, фотографії людей у формі одягу, доповнення до матеріалів сайту чи хочете поставити запитання, узгодити час екскурсії, домовитися про виставку, допомогти музею або зробити подарунок музею, ви можете просто зараз зв’язавшись із музеєм із будь-якої точки світу такими способами: тел. +38-050-327-98-69 +38-093-355-25-25 +38-050-355-25-25
Viber +38-050-327-98-69 WhatsApp +38-093-355-25-25
Email: info@fmhu.org.ua

Дана публікація розміщена виключно в історичних цілях і цілях експертної інформації для правильної ідентифікації предметів антикварного ринку. Дана публікація не є і не може бути розцінена як варіант схвалення, пропаганди або агітації в будь-якій формі і в будь-якому вигляді.

#музейІсторіїОднострою
#Ukraine
#USA
#HistoryUniforms
#FmhuOrgUa
#ІсторіяОднострою
#ФормаОдягу